Küpe II-5: Mahremiyet

Temel kural şudur. Bir nesne, durum, ne kadar göz önüne gelirse o kadar tesirsizleşir, sıradanlaşır. Kıymeti kıtlıkla orantılayan iktisat teorileri buraya dayanır.

İnsan bireyi için ise saygınlık temel ihtiyaçlardan bir tanesidir fakat bu ihtiyacın giderilmesi önemli bir dikkat ve emek ister. Hem gündemde hem de saygın olmak, her seferinde gündeme yeni bir bilgi, üretimle gelmeyi zorunlu kılar. Gündemde olayım fakat saygınlığım olmasın seçeneğini işaretleyenler bugün hangi yemeği zıkkımlandım, hangi kahveyi höpürdettim temalı gösterimleriyle gündeme oturmak ister. Kız ise gözlüklü, full makyajlı suratını, erkek ise yeni model arabası ya da ultra romantik sevgilisini göstermeyi marifet bilir. (Babamın bir sözü vardı e.eğe marifetini göster demişler o da gaz salınımı yapmış).

Ergeni hoş görürüm doğrudur da, bir de geç ergenlik yaşayanlar var. Anasının babasının hasta halini fotolayıp profiline atanlar yani. İnsan anası üzerinden beğeni toplamak gibi bir saçmalık işler mi, işliyor işte.

Hacı abi, eğer akraba profili oluşturduysan bu feys denen zımbırtıda zaten ben onu görmem. Ama sen hem her gelene geç demişsin hem de kendi ananı, en kıymetlini hastanedeki pijamalarıyla teşhir ediyorsun. Ne ara kaybettin o vicdanı sen? İnsan hanımını, anasını, çocuğunu her önüne gelene gösterir miymiş? Her şeyimizi herkesin bilmesi gerektiği gibi bir kural vardı da ben mi öğrenmedim. Yoksa şu kırmızı uyarı baloncuğu seni öylesine serhuş etti de sen artık vicdan, şeref, mahremiyet, insaniyet gibi bütün hasletleri o an unutmuş muydun?

Sahi biz niye elbise giyiyoruz? Maksat süslenmekse çıplak kalarak da süslenmenin yolları var, Avrupalı kardeşler bunu biliyor ve gösteriyor. Hayır, süs için değil, diyoruz ki benim bedenim değerlidir, muhteremdir, göstermem. Ona dokunacak kişiyi ben seçerim ve ondan başkası benim bedenimi göremez. (Evet, günaydın)

Herkesin içine girebildiği bir mülkün özel olması mümkün mü? Özelin bir özelliği olması gerekir. Kuralı olması gerekir. En kamusal alan camilerin dahi bir kuralı var. Abdesti olmayan, asgari giyim şartlarını karşılamayanlar giremez. Özeldir yani.

Şimdi bütün abiler ve ablalar. Bu feys sayfalarının bir özelliği olması gerekmez mi, kıymeti olması için. Her gelenin girebildiği bir profilin kıymetinden, özelliğinden, değerinden bahsedebilir miyiz?

Kabul edelim ya da etmeyelim sosyal medya sayfalarının bir gerçek tarafı var. Buralarda devlete, millete fütursuz laf edenlerin akıbetleri hapishanede bitiyor. Gerçek yani burası. Buraya öylesine bir fotoğraf koyamazsınız, eğer saygınlık, ihtiram gibi sadece üst düzey insanların sahip olabildiği hasletleriniz varsa. Yoksa zaten ayağımıza dolaşmasanız iyi olur.

Ahmet BAYRAKTAR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir