Bazen…

Hafif bir esinti bazen yaklaşmakta olan bir fırtınanın habercisidir. Önemsemez geçersiniz. Rutin işlerinize devam edersiniz. Hafif bir yel esmiştir, saçlarınızı dalgalandırmış, yorgunluğunuzu almış, yaşadığınızı ve hayatın güzelliğini hissettirmiştir. Hoşunuza gitmiştir. Kollarınızı iki yana açar püfür püfür esen rüzgârı iliklerinize kadar hissetmeye çalışır, ciğerlerinizin taa içine, bütün hücrelerinize sirayet etmesini istersiniz. Oysa ötelerde biriken bir fırtınanın habercisidir.             

Hafif bir sarsıntı bazen yaklaşmakta olan bir depremin ayak sesidir. Yaşamın hareketli ritmi içerisinde hissedemediğiniz, duyamadığınız bir çatırtı arzın derininde yoğunlaşmakta olan bir sarsıntının ilk titreşimi olmaktadır bazen. Siz hareket halindesiniz, yaşam hareket halinde oysa arzın gayya kuyusunda bambaşka bir hareket, ağır ağır yaklaşmakta sizin hareket alanınıza.

Hafif bir kıvılcım bazen yaklaşmakta olan bir yangının ilk parlayışıdır. Usul usul damarlarınıza yayılan bir sıcaklığın rehavetine dalmışken yanı başınızda büyüyen bir ateş yalımının tam ortasına düşüverirsiniz. Çırpınışınızın bir faydası yoktur. Alevler sarmışken dört bir yanınızı boşuna debelenip durursunuz bir serinlik umuduyla.               

Hafif bir korku bazen yaklaşmakta olan bir kaosun fragmanıdır. Ağır bir karanlık adım adım örterken geceyi, her ses arttırırken içinizdeki korkuyu, bir karabasanın içinde çırpındıkça çırpınır, kendi kabusunuzu kendi korkularınızla büyütürsünüz.            

Tünelin ucundaki cılız ışık, bütün azametiyle üzerinize doğru gelen trenin ışıklarıdır bazen. Zifir karanlığın içinde bir umutla koştuğunuz aydınlık, final çizgisinin kendisidir. Tebessümünüzün yüzünüzde, sevinç çığlığınızın boğazınızda düğümlenmesidir bazen.

Sessizliği yırtan tiz bir çığlık bazen yaklaşmakta olan kıyametin işaret fişeğidir. Çığlığınızın yerinden oynattığı, harekete geçirdiği üst üste birikmiş kar taneciklerinin durağan halden hareketli hale geçmesidir kimi zaman. Çığ olup büyümesidir birikenlerin, canlı cansız önüne katmasıdır her şeyi. Set ve engel tanımamasıdır.              

Hafif bir tebessüm bazen ortalığı kırıp geçirecek şen bir kahkahanın öncüsüdür. Herkesin beklediği, herkesin ilk adımı bir diğerinden, ötekinden beklediği bir halayın girizgah faslıdır. Herkesin aradığı, ekmek gibi, su gibi muhtaç olduğu, paylaştıkça büyüttüğü bir mucizenin adıdır.             

Sıradan bir söz, sıra dışı bir yaşamın başlangıç cümlesidir bazen. Bir şiire tasarladığınız cümleler hacimli bir romanın sayfalarına sığınır bazen. Gecede kalması gereken bir rüyanın gölgesi düşer öğle vakitlerinize bazen.    

     

Hayra yorduğunuz şerre, şerre yorduğunuz hayra çevrilir bazen. Düş sandığınız gerçeğe, gerçek sandığınız düşe döner kimi zaman. Gündüz geceye, gece gündüze döner bazen. Beklenen bekleyene, bekleyen beklenene dönüşür kimi zaman.  Kimi zaman da gerçek yalana, yalan gerçeğe döner  kimseler farkına varmadan…

Fadıl KARLIDAĞ

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir