Değiniler

1

Kötülük meşrulaştırılamaz. #cinayet #zina #katliam #aldatma #yalan #taciz… Kötü olan kötüdür,  hangi taraftan bakıp açıklama yapsanız doğru yanı elbette vardır, lakin bu doğru taraf diğer tarafın tamamen yanlış olduğu anlamına gelmez. Resmi parçalara ayırıp, yalnız bir parçaya göre yorum yapmak direk çözüme götürmez. Çözüm arıyorsak herkes elindeki fotoğrafın yalnız bir parçası ile konuşmamalı, bu durum çözüm üretmeyeceği gibi A’cı B’ci C’ci olmamıza sebep olacaktır.

2

Yarın deyip geçme, dün gibi kolay söylemezsin ki bu kelimeyi. Dünü gördün diye  yarının ne olacağından çok emin olma. Plan yaptığını sanırsın, başka planın içinde tercih yaparken bulursun kendini. Bunun garantisini verebilirim belki yalnız bir şeyin garantisini veremem kuyunun dibindeki ejderhanın olduğu kuyuya inmektense dibinde ne olduğunu hiç bilmediğin bir kuyuya inme cesareti gösterebilir misin bilmem 🤷‍♂️?

3

Çoğu kişi bazı kitapları okumamız gerektiğini bazılarını da kesinlikle okumamamız gerektiğini söyler; okuyan kişiyi belli bir kimliğe yerleştirerek. Eğer olması gereken bu ise Hıristiyan bir insanın, başka bir dinin kitabını da okumasını beklemeniz komik olmaz mı? Maazallah o dine geçer falan(!)

4

“Üzümünü ye bağını sorma” atasözünü dilimizde olduğu kadar yaşantımıza da o kadar nakletmişiz ki.

Pandemi sürecinden dolayı ‘evde kal’mak televizyon izleme alışkanlığı kazandırdı bana. Her akşam yemeğinde mutlaka haber izlenir evimizde (bir çok evde olduğu gibi). Haber izlerken şunu farkettim haberin genel yapısı olay nedir? Nasıl gerçekleşmiş ve kimler tarafından gerçekleşmiş? Bugünün haberi bugünde kalıyor yarın başka, bir sonraki gün daha başka bir haber var gündemde. Peki dünün haberlerinde ortaya çıkan sorunların çözümü? Sahi ne oldu onlara. Gündemi takip ediyoruz(!) ama sonucu ile pek ilgilenmiyoruz. (özel olarak araştıranlar elbette kaideyi bozmayacaktır) Peki ya sonra, dünün haberlerinde çıkan sorunlardan sorun çıktığında tekrar ısıtıp önümüze koyuyorlar. Üzümü kadar bağı ile de ilgilenirsek belki daha az güzel haberler yerine daha az kötü haber duyardık.

5

İnsanın Ben’i ile imtihanı

Sürekli hareket halinde olan Ben’i tanımlamanın zorluğu onu anlatmaya başladığınızda ortaya çıkar. Dün neler yaptığınızı düşünüp anlatmaya başladığınızda, onu anlatan ben ile dünkü ben aynı kişi olmayacaktır. Fakat anlatımınızı yine onun bedeniyle gerçekleştirirsiniz. Dünkü Ben’in hakkında bir çok bilgiye sahip olabilir, tanıtabilir, hatta konuşabilir ve yargılayabilişiniz de işte tam da burada, bazen yabancılaşıyor bazen dost oluyor bazen düşman oluyor insan Ben’ine.

Esra YILMAZ

1 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: KOPYALANAMAZ!.. Dibace.Net yayınlanan tüm fikir ve yazıları korumaktadır! Lütfen site editörüne başvurunuz...