Benim Ne Çok İşim Varmış Meğer, Ne Çok Gezilecek Yer…

Fotoğraflara bakıyorum da meğer ne çok özlemişim Kazan‘ı. Olağanüstü bir şehir Kazan, sıradışı.. İki hafta kalmakla gezip bitirilecek, doyup bıkılacak bir şehir değil asla. Geçen yıl Kazan’dan ayrılırken muhakkak yine görüşeceğiz deyip veda etmiştim. Evet, bir gün mutlaka Kazan’a döneceğim. Bu kez sadece gezmek için değil, en az iki yıl yaşamak için… Camilerini, kiliselerini, müzelerini, arşivlerini, kütüphanelerini, tarihî mekânlarını, Tatar Mahallesini, her yeri, her tarafı doya doya gezeceğim. Soğuk havasını çekeceğim içime. Hamur tatlısından, Tatar mantısından yiyeceğim doya doya. Ben çok yiyip kilo almayan tiplerdenim. Kıskanmayın lütfen.

Kazan’da en az iki yıl yaşadıktan sonra döneceğim. Aradan en az beş yıl geçecek. Bu arada ben Kazan’ı yine özleyeceğim. Beş yıl sonra özlem gidermek, anıları tazelemek için gideceğim yine Her beş yılda bir Kazan… Bu böyle sürüp gidecek…

Daha yapacak ne çok işim var. Bakü‘ye döneceğim daha. İki yıl önce başlattığım arşiv çalışmalarım yarım kaldı. Dönüp o işleri tamamlayacağım. Eski gazetelerin kokusunu şimdiden özledim bile. Eski gazete sayfalarını çevirdiğim zaman duyduğum heyecanı tekrar yaşayacağım. Öyle böyle değil, Bakü’de çok işim var, çoook. Çay içemediğim arkadaşlarla buluşup çay içeceğim. İçtiklerimle tekrar buluşup hasret gideceğim. Suyu temiz olmazsa da çayın en güzeli Bakü’de içilir. Bakü’de çayın tadı bir başkadır a dostlar!

Gence‘ye dönüp çocukluğumu yeni baştan yaşayacağım. Han çınarın gölgesinde çay içip düşüncelere dalacağım. Gence’de en az iki yıllık zamana ihtiyacım var. Köydeki ihtiyar evimize dönüp yaşlı annemle baş başa kalacağım.

Yine beni azarlasın, yine bana kızsın isteyeceğim. Biraz kavga edeceğiz. Sonra sarılıp öpeceğim, o eşsiz, tarifsiz kokusunu içime çekeceğim. Köyde de işim az değil hani. En az iki yıl da köye ayırmam lazım. Ama bunu daha sonra yaparım. Durun, öncesinde daha başka işlerim var.

Petersburg‘a yerleşeceğim. En az iki yıl da orada kalacağım. Zaten Ermitaj’ı şöyle adamakıllı gezmek, en az bir yıl süre ister.

Nevski caddesinde yürüyeceğim. Beyaz gecelerde üşüyeceğim. Çalınan Palto’yu arayacağım. Çarlığın ihtişam ve sefaletini yakından görecek, hissedeceğim. Sonra beş yıl geçecek. Beyaz geceleri özleyeceğim. Bu kez özlem gidermek için gideceğim.

Bir yıl Yenisey kıyılarında, bir yıl da Baykal kenarında yaşayacağım. Bir yılım Ötüken ormanlarında geçecek, en az üç yılım Sibirya çöllerinde… Altı ay Murmansk‘ta, altı ay Astrahan‘da, bir yıl Kırım‘da kalacağım. Beş yıl sonra buraları yine özleyeceğim tabii… Hadi bu kez hasret gidermeye…

Beş yıl Avustralya‘da, Melbourne’da medeni bir hayat yaşayacağım. Gamdan azade bir ülke vatandaşı, modern bir şehir sakini olacağım. Beş yıl Endonezya‘da kalacağım. 17500 adanın en az 17 binini gezeceğim. Borneo‘daki kalabalığa karışmayacak, Yeni Gine‘yi de içine alan adaya yerleşeceğim. Ormanlarınıza sahip çıkın, Gorilleri koruyun, Komodo ejderine dikkat edin soyu tükenmesin diyeceğim. Beş yıl sonra özleyip yine gideceğim…

Everest‘e çıkacağım, Marianna çukuruna dalacağım, Angel çağlayanına helikopterle yukarıdan bakacağım, 6666 km. Nil boyu yürüyeceğim.

Balboa ile And dağlarına tırmanacağım, Lama’ya selam verip çıplak gözle Pasifik’i göreceğim.

Newyork‘tan Titanik’e binip Bakü’ye kadar gidelim diyeceğim. Okyanusu, denizleri, boğazları, nehirleri geçip İdil’den Kuzgun denize süzüleceğim…

Üç yıl Norveç’te, üc ay Sicilya‘da, iki ay Semerkant‘ta, üç gün Kahire‘de, iki ay Madagaskar adasında, bir yıl Dublin‘de, altı ay Viyana‘da, beş yıl Tebriz‘de, bir yıl Derbent‘te, altı ay Kastamonu Abana‘da…

Bu arada Dersaadet‘i hep özleyeceğim için her şehirden sonra Istanbul’a gelip döneceğim.

Nereye gitsem şehr-i şehiri unutmayacağım…

Huzurlu bir Ege kasabasına yerleşmek istediğimi de söylemiş miydim? Organik domates yetiştireceğimi, kütüphane kuracağımı?

Daha neler yapacağım, neler…

Benim ne çok işim varmış meğer…

Buna bir ömür yetmez değil mi?

Bir hayatın hudutlarından taşar mı dersiniz?

Ne yapsam ben acaba, nasıl bir çözüm bulsam?

Reenkarnasyona mı geçsem yoksa?

Mehdi GENCELİ

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: KOPYALANAMAZ!.. Dibace.Net yayınlanan tüm fikir ve yazıları korumaktadır! Lütfen site editörüne başvurunuz...