Kemancı ve Hanımı

Rumeli, Trakya ve Balkan halkları çalıp söylemeyi de, oynamayı da çok severler. İşte bu bölgelerden birinde çok güzel keman çalıp, şarkı söyleyen aslan gibi bir delikanlı varmış. Gün gelmiş, düğünlerin en güzel oynayan kızına âşık olmuş. Aileler uygun görmemişler bu evliliği. Ama onlar kaçmış, nikâhlarını kıydırıp, birbirlerinin helali olmuşlar. Evlenmek çok güzel de geçinmek zor. Delikanlının elinde kemanından kızın elinde, müziğin ahengi ile kıvrılan muhteşem vücudundan başka bir şey yokmuş. Geçinmek için, erkek çalmaya, kadın düğünlerde, eğlencelerde oynamaya başlamış. Güzelliğinin ve oyununun namı dilden dile dolaşır olmuş.  Artık devrin zengin çapkınları, haber üstüne haber gönderip, kadını elde elde etmek için, uğruna servetler dökmeye razı oluyorlarmış. Ama kadın oyununu oynar ve hiç kimsenin yüzüne bakmadan, kocasının yanında evine dönermiş.

Zaman harp zamanı, askerler patır patır kırılırken, yeni bir seferberlik çıkmış. Daha önce askerliğini yapmış olan kemancı tekrar  askere çağrılmış. Askerlik bir şey değil de bu yanındaki dünya güzeli karısını kimlere emanet edip bırakacak? Kadını almış bir düşünce, peşinde onca zampara varken, kendini, namusunu nasıl koruyacak? İkisi de korkularını bilir ama birbirlerine açık etmezlermiş. Kadın kocasının asker yolluklarını, iki kat temiz çamaşırını, çoraplarını hazır edip bohçalamış. Gelmişler son geceye. Haydi be demişler, te bu gece de kendimiz için çalıp söyleyelim yârim. Sen bu gece benim için oyna. Kadın cevap vermiş. Ben hep senin için oynarım be. Kimseyi görmez ki gözüm. Hep senin  için oynarım. O gece sabaha kadar çalıp söylemişler, oynamışlar. Sabaha yakın, gazı biten lamba sönmüş. Onların sesleri duyulmaz olmuş. Bir kaç saat sonra uyanan genç adam sevdiği kadını uyandırmak istese de uyandıramamış.

Yanındaki mektuba takılmış gözü. “Vatan senden hizmet bekler yiğidim. Vatan her şeyden kıymetlidir bilirim. Gitmen gerek. Ama gene bilirim ki, aklın bende kalırsa, vatanın hizmetinde kusur edersin. İşte onun için ben sana veda ediyorum. Beni ellerinle sıcacık bir toprağa yatır üstümü ört ve git. Ben bütün oyunlarımı senin için oynadım. Ama bu oynadığım son oyun, ölümden ötesi yok. hakkını helal et. Vatan sana emanet” Kadın, kocasını uyuttuktan sonra zehir içip intihar etmiş. Savaşa giden kocasının aklı kendisinde kalmasın, vatan hizmetinde kusur etmesin diye…

İşte Rumeli, Trakya ve Balkanlar, vatanını böyle seven anaların doğurduğu evlatlarla var oldular. Vatan söz konusu olunca, bu topraklarda kadın erkek hiç fark etmez.

Sabriye CEMBOLUK

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir