Sicilyalı Turkolar

Bundan 37 yıl kadar önceydi. Çalıştığım iş yerinde çok sayıda İtalyan vardı. İtalyan’lar birbirlerini tutan millettir ama içlerinden ikisini hiç sevmiyorlardı. Mafyoza diyorlardı, Turko diyorlardı ve daha anlamadığım kim bilir neler söylüyorlardı. Bir gün yanımda oturan İtalyan arkadaşa sordum.

– Hepiniz İtalyansınız. Neden o ikisini bu kadar ayırıyorsunuz? Onlara neden hep öfkeli ve kızgınsınız?

Antonia yüzüme anlamsızca baktı. Sanki bunda bilmeyecek ne var der gibi. Sonra omuz silkti, küçümseyen bir dudak bükme hareketi yaptı.

– Bu mafyozlar İtalyan değil, Sicilyalı! Bunlar Türk tohumu, bize değil size benzerler!

Haydaaa kabak benim başımda patlıyor. Sicilya İtalyan adası ama Sicilyalılar Türk tohumu! Türkler gibi disiplinsiz falan falan…  İşte ana karada yaşayan İtalyanlar’ın beğenmedikleri tüm huylarını Sicilyalılar Türklerden almışlar!

Hikâyeyi merak ettim.

– Nasıl oluyormuş o benzerlik? Şunu bana bir anlatır mısın?

Antonia gene yüzüme küçümseyerek baktı.

– Türk tarihini bilmiyor musun? Akdeniz’de Osmanlı donanmasının yaptığı savaşları hiç öğrenmedin mi okulda?

Gene nutkum tutuldu. Bize anlatılan anlı şanlı zaferlerimizi senelerce okuduk ezberledik ama İtalyanlar bu konuda ne okuyorlar? Daha doğrusu ne biliyorlar onu bilmiyorum.

– Antonia benim ne öğrendiğimi boş ver. Gel sana bir bira çekeyim otomattan. Bana şu hikâyeyi anlat.

Bira teklifi işe yaradı ve arkadaşımın dili çözüldü.

– Tarihini bilmiyorum ama işte sizin Osmanlı donanması Akdeniz de korku salarken bir gün Sicilya adasını da almak ve Osmanlıya bağlamak istemişler. Ada sakinleri aylar boyu kahramanca direndikten sonra yenilmişler. Osmanlı askerleri adaya girmiş. Kimden emir aldılarsa bilmiyorum ama adadaki tüm erkekleri kılıçtan geçirmişler. Kadınlara neler yapıldığını bilmem ama hiç bir kadını öldürmemişler. İşlerinin bittiğine inanan komutan adadan çekilme emri vermiş. Askerler tam gemilere binerken, Sicilyalı kadınlar komutanın karşısına dikilmişler. Demişler ki, ey komutan bizim bütün erkeklerimizi hatta erkek çocuklarımızı bile öldürdünüz. Biz burada erkeksiz ne yapacağız. Mademki bizim erkeklerimizi öldürdünüz, öyleyse bir tabur askerini buraya bırakacaksın!

Komutan kadınların isteğini haklı bularak, yüzlerce Osmanlı askerini adada bırakmış. İşte o tarihten sonra üreyen bu halk genlerinde Türk kanı taşıyorlar ve Türklere benziyorlarmış… Efsane ya da yaşanmış tarih böyle. 

Sabriye CEMBOLUK

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: KOPYALANAMAZ!.. Dibace.Net yayınlanan tüm fikir ve yazıları korumaktadır! Lütfen site editörüne başvurunuz...