Yorgun Yabancı

Mesut Özünlü, diyanette memur. Sadece ilahiyat değil yoğunlaştığı alan. Edebiyata ilgisi iyi bir okur olmasıyla da sınırlı değil. Yıllardır içinde dönüp dolaşan öyküler var. Bu öyküler hayatın içinde edindiği izlenim, duyum ve anlatılarla birikmiş kalbinin bir köşesinde. Her birikim akacağı bir yatak arar. Mesut Özünlü sonunda Yorgun Yabancı adıyla kitaplaştırır bunları.

15 hikâye var kitapta. Her biri kıyıda köşede kalmış insanların, unutulan iyiliklerin, sonunda ulaştığımız ibretlerin hikâyeleri. İlk kitap insanı heyecanlandırır, yeni bir çocuğa kavuşmanın coşkusuyla bağrına basılır. Yazar kapakta edebi yönden yetersiz görülse de büyük gayret ve çabalarla kaleme alındığını söylüyor. Üstelik okuyucuyu baskı altına almaz. Bir kenara atmak da okudukça tadına varılması da tercihiniz diye tevazu ile takdim eder.

Değişim ve dönüşüm her zaman olumlu değerler getirmez. İnsanı makam, mevki, para, rekabet alanlarında huzursuzluklara da sevkeder. Yazar, geçmişin değerleri ile değişen insanın düştüğü acınası, komik ve ibretamiz halleri anlatan öyküleri ile insanı hikayelerin ana tema’sı kılıyor. Bazen size komşu olanı rekabet ve düşmanlık sanırsınız. Komşu kuyumcuyu iflas ettirmek için her yola başvururken bir bakarsınız içiniz dışınız çöl, kaderiniz mahkumiyet olmuştur. İnsani değerlerden mahrum olunca yaptıklarınız ayağınıza dolanır ve sonunda karakterle birlikte siz de anlarsınız, sizi ifsat eden hırsları, düşmanlıkları.

Bazen makamınız sizi kibre sevkeder. Aslında komik duruma düşersiniz ama kör noktanız size bunu göstermez. Görebilmek için bir hikaye kahramanı çevresinde olaylarla anlarsınız ki kasılmana gerek yok. Her insan bir değerdir.

Hiçbir makam, kariyer, statü kişiliğinizdeki fakirlikleri ortadan kaldırmaz. Bir toplantıda her şey ayan beyan ortaya seriliverir. Büyük Bey olmadığınız, küçük, zavallı, kof bir gururla dolaşan insan seriliverir meydana. Eğitim zart zurt kural emir ve yasaklarla yapılmaz. Hayatın içinde bize örnek olacak ne güzellikler var. Çocuklar babalarının verdiği görevi ihmal edebilir. Ancak kovandaki arılar kesinlikle böyle bir gaflete düşmez.

Mesut Özünlü

Arıların Nöbeti’nde doğanın, yaşayan canlı varlıkların bir hikmet üzere işlevini sürdürürken, çocukları buna şahit kılmanın aslında hayat bilgisi eğitimine güzel örnekler bulunacağını haber verir. Geçmişte Lafonten Masalları, Kelile ve Dimne, Binbir gece masalları gibi öyküler bir ibret aynasıdır. Hayata daha içerden, incelikle bakma vesileleri idi. Mesut Özünlü geleneğin tahkiye metoduna günümüze taşıyan hikayeleri ile bugünü anlatıyor. Sımsıcak, sevimli hikayeler bunlar. Anlatım ilk kitap acemilikleri de taşımıyor. Belli bir yetkinliğe ulaşmış bir üslup bu.

Öykü ile hayat renklenir birden. Ne incelikler, ayrıntılar varmış yaşamda göremediğimiz diye okuyucuyu hız çağında duraklatır. Farkındalığı besler, geliştirir, hoyrat ilişkileri ince duyarlı bir hale çevirmek ister. Bir kitap bunu başarabilmişse elbette dikkat çekecektir. Mesut Özünlü tevazu ile takdim etse de kitabını hem anlatım tekniği hem insanın kıyıda köşede kalmış duygularını ele veren zenginliği ile örmüş hikâyelerini.

Böyle bir emeğin hakkını vermek ve takdim etmek için tanıtımını yapmak benim için kaçınılmaz oldu. Her alanda yayınlanan kitaplarla gözlerden kaçmasına gönlüm elvermediği için kısa da olsa değinmek emeğe saygı için bir hakşinaslık benim açımdan. Artık kitaba ulaşıp okumak görevi de sizleri bekliyor.

Yazarı tebrik ederim. Gelecek kitapların ilk kitabı aşma çabasına sevketmesi gayret ve çalışmalarının devamını dilerim.

Mustafa EVERDİ

1 Yorum

  1. AvatarMesut Özünlü Cevapla

    Kıymetli Mustafa Everdi üstadım, Yorgun Yabancı adlı öykü kitabımla ilgili yazınız beni ziyadesiyle onurlandırdı. Çok teşekkür ediyorum. Bunu; “yazın emekçisi” bir tilmiziniz olma bağlamında, Mustafa Everdi gibi bir üstat bana “elverdi” şeklinde değerlendiriyor ve hayatımın en kıymetli icazetnamelerinden biri sayıyorum. Sizler gibi, gençlik yıllarımızda bize yol abiliği yapmış bir şahsiyetten böylesi iltifatlar görmek, gayretimizi ve marifet coşkumuzu daha da artıracak. Aynı zamanda bir sorumluluk yükleyecek. İnşallah buna bihakkın layık olurum. Selamlar, saygılar kıymetli üstadım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: KOPYALANAMAZ!.. Dibace.Net yayınlanan tüm fikir ve yazıları korumaktadır! Lütfen site editörüne başvurunuz...