Gelincik, Zehir ve Arılar

Her gün 70 kilometreye yakın yol gidiyorum. 35 gidiş, 35 dönüş. Bu yol boyunca iki şirin köyden geçiyorum. Köy halkının bir kısmı tarımla uğraşıyor. Bizim bu yörelerde tarım ve hayvancılık bayağı ileride. Dolayısı ile dağ taş tarla. Az da olsa meyvecilik de yapılıyor.

Daha önce de belirttiğim (yazdığım) gibi arabam bu güzergâhta haftalarca temiz kalabiliyor. Araba kullananlar bilir. Şehir dışına çıkarsanız farlar, ön cam sinek, böcek dolar. Özellikle de tarlalar arasından geçerseniz. Eskiden uzun yolculuklarda arada farları ve camı temizlerdik.

Geçen sene  Alman hükumeti tarımda kullanılan birkaç ilacı yasakladı. Bu çiftçiler tarafından büyük protestolara neden olmuştu. Hükumet geri adım atmadı. Köylülere bir takım vaatlerde bulunarak bu işin üstünü örttü. İyi yaptığına bu sene şahit oldum.

İlk defa yol kenarları inanılmayacak kadar gelincik doldu. Papatya doldu. Diğer kır çiçekleriyle süslendi. Arılar bayram ediyor bu sene. Daha önceki yıllarda da yol kenarlarında durur, fotoğraf çekerdim. Tek bir arıya rastlamazdım. Gelincikler ise birkaç bölgede kümelenmişlerdi.

Corona krizi nedeniyle bu sene iki ay (bahar sonuna doğru) bu yoldan geçmedim. Geçenlerde tepe bir yere geldiğimde aşağıda kıpkırmızı bir alan gördüm. Merakla sürdüm arabayı oraya. Bir de ne göreyim? Tahılların arası gelincik dolu. Bir nevi gelincik tarlasına dönüşmüş. Nedeni ise bu seneki ilaçlamalara getirilen kısıtlama.

Doğa kendine gelmeye başladı. Bu çok sevindirici bir olay. Tabii ki bana da gün doğdu. Çok sevdiğim bu kır çiçeklerinin bol bol fotoğrafını çekiyorum bu günlerde.

Bir uygulamadan daha bahsetmeden geçemeyeceğim. Tüm belediyeler cadde kenarlarına kır çiçekleri ve lavanta ekiyor artık. Özellikle de arılar için.

Nida ÖZ

* Fotoğraflar: Nida ÖZ

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: KOPYALANAMAZ!.. Dibace.Net yayınlanan tüm fikir ve yazıları korumaktadır! Lütfen site editörüne başvurunuz...