Merhaba Nida, Ben Geldim; Adım Corona!

Almanya’da yaşayan Nida Bey tekrar karantinaya alındı. Bir takım testler yapılıyor. Kendisine geçmiş olsun diyor, acil şifalar diliyoruz. Konunun öneminin ve hassasiyetinin anlaşılması bağlamında yazı dikkatle okunmalı. 

-Ölümün Yüzü Soğuk-

Başka bir sebepten dolayı yattığım hastanede sabahın erken saatlerinde hemen eşyalarımı toparlamamı söylediler. Ağzıma bir maske taktılar. Odaya girenler de o televizyonlarda gördüğümüz gibi giyinmişlerdi. “Ne oluyor?” diye sorduğumda “sizi başka bir odaya taşıyacağız” dediler. Diğer odaya girdiğimizde hemşire “Corona şüphesi” dedi. Birkaç gün bu odada kalacaksınız. Birazdan doktor gelip size izah edecek.

Başımdan aşağı bir kova kaynar su döküldü.

Hani kıçında sivilce çıkanlar bile gittiği hastanede boy boy fotoğraflar çekip sosyal medyada paylaşıyorlar ya. Bir de konum ekleyerek. Bolca “geçmiş olsun!” bolca “gözyaşı, kalp, çiçek” alabilmek için. Bu benimki oldukça farklı. Ben aynısını yapmıyorum. Amacım bu tehlikeyi atlatan biri olarak belki çıkarabileceğiniz derseler vardır diye kaleme alıyorum.

Önce bayağı düşündüm yazayım mı diye? Karar vermeme neden insanın “ölümle burun buruna” gelmesinin ne demek olduğunu sizlere aktarabilmek. Zira hâlâ bu virusu pek de ÖNEMSEMEYENLERİN olduğunu izliyoruz.

Doktor “sizde bir takım verilere rastlandı. Bu nedenle birkaç gün burada kalmanız ve teadavinize burada devam edilmesini uygun gördük.” dedi. Bu hafta başından beri Almanya’da -birçok- hastaneye ziyaretçi kabul edilmiyor. Yani siz tek başınıza bir odada “acaba ne olacak?” diye kafanızdan onlarca soru geçiriyorsunuz. Ölüm planları yapmaya bile başlıyorsunuz. Öyle ya grip değil, apandisit ameliyatı değil konu. Konu daha hiçbir ülkenin tam tanımını yapamadığı “manyak” ölümcül bir virus.

Uzatmayacağım. Aradan 24 saat geçtiğinde hemşire odaya girdi. Gülümsüyordu. “Maskenizi çıkarabilrsiniz” dedi. “Datça’da bir villa kazandınız” deseydi sanırım beni o kadar mutlu edemezdi. Korunma giysilerini çıkartıp küçük plastik konteynere attı. “Testlerde bir bulguya rastlanmadı, siz yeniden toplanın, başka odaya alacağım sizi” dedi.

Değerli dostlar, lütfen bu konunun uzmanı insanları dinleyin. Mümkünse evlerinizde oturun. Belki vakit kaybetmek istemiyor, gezmek tozmak istiyorsunuz ama unutmayın ki “ölüler ne gezer, ne tozar.” Virus konusunda sizler daha fazlasını biliyorsunuz fakat bu konuda bilmek değil, eylem önemli. Şakası yok bu işin.

Ölümün yüzü soğuk.

Nida ÖZ

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir