“Güzeli Aramak” ile Prof. Dr. Doğan Kuban’a Saygı

E-Kitaplarımı, makalelerimi yazarken kaynak kitaplarından yararlandığım, RE Books Arts Kitaplığı’ma kayıtlı eseri ile kıymetli bir mimar hocamızı kaybettik. O nesli özleyeceğiz.

Rengigül e-kitabı satır aralarından:

“Mimarlığa ve Çevreye Duyarlı Olmak”

“Çevremizde güzeli aramak, ne yazık ki, yaygın bir tavır değildir. Oysa eğitim bir güzeli ve doğruyu arama çekirdeği etrafında kurulmalıdır. Eflatun şöyle diyordu; biz içgüdüleriyle güzele ve zarif olana yönelen zanaatkârlar aramalıyız; öyle ki gençler; çocukluklarından başlayarak sağlıklı bir ortamda, her yönden gelen iyiyi içsinler; asil yapıtların etkisi onların gözlerine ve kulaklarına mutlu yörelerden gelen bir rüzgâr gibi dolsun ve onları yavaş yavaş, düşüncelerin güzelliklerine sempati duymaya, onunla armoni içinde olmaya çağırsın. Düşüncenin gücünü hissetsinler.” Herbert Read iyi öğrenimin ilk koşulunun okul yapısının güzelliği olduğunu söyler. Rousseau’nun Emil’inin güzel bir bahçe ortasında, bakımlı bir evde yetiştiğini anımsatır.” Doğan Kuban Yazılar Antolojisi, 1. Cilt, “Sanat, Mimarlık, Toplum Kültürü Üzerine Makaleler”, Boyut Yayınları

https://rebooksandarts.com/…/dogan-kuban-yazilar…

Doğan Kuban 1926’da, babasının Fransız Harp Akademisi’nde eğitim gördüğü Paris’te doğdu. 1949’da yüksek mühendis ve mimar olarak İTÜ’den mezun olarak meslek hayatına atıldı, 1952’de Mimarlık Tarihi kürsüsünde asistan olarak girdi. 1958’de doçent, 1965’te profesör oldu. Bu yıllarda katıldığı pek çok mimari yarışmada dereceler ve mansiyonlar kazandı. Avrupa’da ve Amerika’da çeşitli üniversitelerde konuk öğretim üyesi olarak bulundu ve eski eserlerin korunması konusundaki çalışmalarıyla öne çıktı.

1966-76 arasında İstanbul-Vezneciler’deki Kalenderhane Camisi’ndeki kazı ve restorasyon çalışmalarını yönetti. Başta TÜBA şeref üyeliği, American Institute of Architects yabancı şeref üyeliği, Alman Arkeoloji Enstitüsü muhabir üyeliği olmak üzere, önde gelen pek çok ulusal ve uluslararası koruma kurumu ile mesleki örgütte görevler üstlendi. Aralarında Türk Hayatlı Evi, Selçuklu Çağında Anadolu Sanatı, Sinan’ın Sanatı ve Selimiye, İstanbul-Bir Kent Tarihi ve Osmanlı Mimarisi’nin de bulunduğu 25 kitap, yayın yönetmenlerinden olduğu İstanbul Ansiklopedisi’nde 68 madde ile düzenli olarak yazmaya devam ettiği gazete yazılarının yanı sıra 150’yi aşkın bilimsel makalesi vardır.

Rengigül URAL

1 Yorum

  1. Erbil Erbige Cevapla

    Cumhuriyet kuşağından efsane bir büyüğümüzü daha yitlrmenin üzüntüsünü yaşıyoruz.. Onların el yazması ders notları bile 68 ve 78 kuşağı olan bizler için mühendislik ve mimarlık fakültelerinde bizlere ders kitapları oluyordu.. Hepsini her zaman saygı ve minnet ile anıyoruz.. Mekanları cennet olsun..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir