Biraz Film: Tornavida

 Notu: 7

Filistin Fillmi

Filistin filmi demek Filistin’in çilesi, Filistin topraklarında yaşayan insanların çilesi demek. Filistin’de de onu hissetmiştim. Kocaman kocaman ülkelerin kocaman insanları oturdukları koltuklarından Filistin’e Filistinliye kader biçiyor, akıl veriyor, yönlendirme yapıyor. Verdikleri aklın çözümle ilgisi olmadığını biliyorlar. Ama onların hedefi zaten çözüm değil ki. Kim takar Remzilerin ölmesini, Zaid’lerin 15 yılını hapislerde geçirmesini, annelerin diktikleri elbiseyi 15 yıl giymemelerini?

Bu kadar mı? Ne gezer? Zaid’in kaçmayı beceremediği için yakalandığı ve arkadaşlığın yazısız kuralı gereği üstlendiği suçtan dolayı 15 yıla mahkum edildiği (üstelik vurulan adam da Arapmış ve ölmemiş bile) olaydan dolayı Zaid annesine, gönlünün kaydığı kıza ve basketbol oynama hazzına veda ederken arkadaşları işlerini yoluna koymuşlar bile.

Zaid arkadaşlarınca bir görev gibi ifa edilen kahramanı karşılama töreni ile 15 yıl kaldığı hapisten çıktıktan sonra kendisini bekleyenler ışıksız odalarda psikosomatik sağlık sorunlarıyla baş edebilmek, basket topunun kokusunu içine çekmek, çocukluk arkadaşı Remzi’nin hayalinin peşinde koşmak. Yönetmen filmin sonunu açık etmedi.

Zaid kendisini ıssız yolda arabasına alan ve konuşmasından Araplara dostluk duymadığını anladığımız İsrailliye ne yapacak? Çocukluğunda Remzi’yle kan kardeşi olmasına sebep olan tornavida onu İsrailliyle de kardeş mi yapacak yoksa Zaid o tornavidayı İsrailli sürücüye saplayacak mı? Bence böyle bir dramatik sonuç olmayacak.

Tersine, Zaid’in istediği gibi adam arabayı durduracak ve Zaid arabadan inip çekip gidecek. Çünkü tornavida arabanın kelebek camının dibine batırılmış gibi duruyordu.

Nilgün ÇELEBİ

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: KOPYALANAMAZ!.. Dibace.Net yayınlanan tüm fikir ve yazıları korumaktadır! Lütfen site editörüne başvurunuz...