Biraz Tiyatro/Şen Makas

Notu: 6. Tiyatro Kare prodüksiyonu.

Sanıyorum şimdi trend bu. Bir yapımcı (ki bu yapımcı biraz aileden gelen parası olan bir tiyatrosever olabiliyor, sanırım Nedim Saban böyle bir kişi) parayı ortaya koyuyor, bir yerlerden bir oyun bulunuyor, tercüme ediliyor ya da eskiden oynanıp tutmuşu yeniden güncelleştiriliyor. Sonra oradaki rolleri oynayabilecek kalibrede, piyasada o sıralarda boşta olan ama medyada biraz ad yapmış olan, ki bu piyasa tabii TV dizileri ve gündüz kuşağı kadın-yemek-kayıp-cinayet-necip halkımızın boş vakit değerlendirme rutinleri (anladınız siz oni) gibi programlar oluyor, oyuncular bulunuyor. Birkaç provanın ardından İstanbul’da değişik semtlerdeki salonlarda ayda birkaç kez gösteri, sonra Ankara, en sonra da Anadolu turnesi ile çember tamamlanıyor.

Şen Makas da yıllar önce oynanmış ve tutmuş. Hatta bir dönem, Broadway‘de bile sanırım, pek ünlüymüş. Şimdi bize cover’lanmış halinde sunuldu. İtiraf edeyim başrolde Melek Baykal‘ın olduğunu fark etseydim bilet almazdım. Ama işte almış bulundum. Sonra da düşündüm ki oyunu kurtaran zaten kadının ‘dramatik kontralto’ ses tonu (herhalde böyle deniyor, daha doğrusu bu tür tok seslere buna benzer bir etiket yapıştırılıyor) veee adamım Jes Molho. Onlar olmasaydı ilk perdedeki uyuma seansım ikincide de devam edebilirdi. Tabii burada biraz şaka yapıyorum ama biraz hakikat de gizli, ilk perdede hakkat biraz kaydım gibi oldu.

İkinci perde bayağı hızlıydı. Oyunun ilginç yanı sonunun interaktif olarak belirlenmesi. Cep telefonunuza programı tıklayıp katil sizce kim sorusuna cevap yazıyorsunuz. Aşikar ki izleyici hangi role daha çok basmışsa katil o olarak ve tabii gerekçelendirilerek de işleniyor. Ben delikanlıdır sandım ama Konyalı hemşehrilerim kızın katil olduğunu düşündü. (Ben cep telefonuma program indirmedim, ama içimden öyle geçirdim). Jes Molho çok enerjik, ikinci perdeyi o götürdü. İlkinde Melek Baykal’ın dramatik kontralto sesi bayağı iyiydi, insanı uyandırıcı etkisi vardı. İzlemeye değer mi? İşte notunu verdik.

Nilgün ÇELEBİ

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir