Burası Cennet Olmalı

Notu:8

Filistinli yönetmen Elia Süleyman ‘in yazıp yönetip oynadığı film. Ah ah bu “çocuğumu kimselere bırakmam hem beslerim hem giydiririm hem okuturum hem gezdiririm her şeyi en iyi ben yaparım” misali koruyucu ebeveynlikten şu sinemacılar bir kurtulsa. Bırakın çocuğunuz ev yemeği dışındaki lezzetleri de tatsın, okulda da eğitilsin, akranlarıyla da oynasın…

Film göndermelerle dolu. Hz.Isa’nın ölümünün aslında diriliş olduğu ilahisi eşliğindeki ayinle başlıyor. Tabii, kapı ardındaki sarhoşların dersini munasipçe veren papaz imgesiyle her  ne kadar dini değerlere bir dudak bükme yapılıyorsa da işin bu kısmı belli ki Fransız laik sinemacılarına bir selam çakmadır.

Evet nasıl Hz. Isa öldü denirken dirildi ise Filistin de aslında var ve yaşıyor. Film bunu demek istiyor. Ama bunu bile, Elia Bey kusura bakmasın ama, Fransız sinema  entelektüellerinin hoşuna gitsin diye söylediğini sanıyorum. TRT 2’de Film önü ve sonu sohbette filmin komedi olduğu söylendi.

Hayır komedi değil. Biraz “yazık” bir film. Tüm “yazıklar gibi de yürek burkucu. Fransızlar beğensin diye Filistin bile malzeme olarak kullanılmış. Notunu 8 verdim o da Filistin yaşıyor mesajı için.  Amerikalı sinema gurusunun sözünün göndermesi önemliydi: Tüm alışkanlıklarını, kimliklerini, geçmişini, bağılıklarını, referans gruplarını yani aidiyetlerini unuttuktan sonra perfect stranger olabilirsin ki işte o zaman bu dünyaya sözü olabilen bir  yönetmen, sosyolog, felsefeci  sanatçı entelektüel olabilirsin.

(Yönetmenin hatası Fransız entelektüellere kendini beğendirme çabasından sıyrılamamasıydı). Tabii o bunu böyle açık ederek söylemedi. Dedik ya film göndermeler bonmarşesi. Filistinli yönetmen Nasira’dan sonra Paris ve New York da gitti. Baktı ki şiddet her yerde var. Ama insan sıcaklığı, ki onu komşu imliyordu, sadece Nasira’da var. Bir de iki bakraç dolusu yükü sistematik bir düzenle teker teker taşıyan Filistinli kız sonunda bakraçlarını boşalttı, başındaki beyaz leçekini çıkardı ve amacına ulaşan insanın özgüveniyle yürüdü. O kız Filistin’in ta kendisiydi.

Nilgün ÇELEBİ

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: KOPYALANAMAZ!.. Dibace.Net yayınlanan tüm fikir ve yazıları korumaktadır! Lütfen site editörüne başvurunuz...