Cennetin Krallığı

“Ben onlar gibi değilim. Ben Selahaddin’im, Selahaddin!”

Cennetin Krallığı (Kingdom of Heaven), Ridley Scott’ın önemli filmlerinden biridir. 2005 yılında vizyona giren filmin konusu Kudüs ve Haçlı Seferleri. Filmin başlıca oyuncuları: Orlando Bloom, Liam Neeson, Jeremy Irons, Edward Norton ve Eva Green.

Demircilik yapmakta olan Balian yakın zamanda ailesini kaybetmenin acısını çekmektedir. Godfrey, oğlunu aramak için çıktığı Haçlı Seferlerinden vatanı Fransa’ya dönmüştür. Baba, Balian’ın oğlu olduğunu öğrenir. Baba oğlunu Kudüs’e götürmek ister ama oğlu bu isteğe tepkisiz kalır.

Rahip’in sözlerine kızıp onu ocağa atıp öldüren Balian, artık orada kalamayacağını anlar ve atına atlayıp babasına yetişir. Godfrey, oğlunu gerçek bir şövalye olarak yetiştirmek istemektedir.

Haçlıların elinde olan, ateşkes ilan edilen Kudüs’te barış pamuk ipliğine bağlıdır. Barışı bozmak isteyen şahinler her daim bulunur. Kudüs Kralı IV. Baldwin barıştan yanadır ve barışa yemin etmiştir.

Godfrey, ölmeden önce kılıcını ve yeminini oğluna teslim eder. Balian, Kudüs’ü korumak için yola çıkar, deniz kazasına rağmen Kudüs’e ulaşır. Kudüs’te kısa sürede üne kavuşan Balian, Kralın kız kardeşi Sybilla’nın da hayranlığını kazanır. Sybilla ile aralarında yakınlaşma olur ama Sybilla’nın kocası Tapınak Şövalyelerinin lideri Guy de Lusignan’ın da düşmanlığını kazanır. Balian, kılıcının gücüyle meydandadır artık.

Film, Selahattin Eyyubi komutasındaki Müslümanlar ile Kudüs’te Krallık kuran Haçlıların arasındaki savaşı anlatmaktadır. Kudüs’ü Haçlılardan geri alan şarkın sevgili sultanı Selahattin’in azametini ve her iki tarafın da savaşa bakışını gördüğümüz filmde, barışın cılız sesi savaş çığlıkları arasında boğulup gitmektedir.

Kudüs başat bir şehirdir. Medeniyetin merkezi, galibiyetin adıdır Kudüs. Kudüs’ü ele geçiren kumandan ne büyük kumandandır. Kudüs, zulmün ve adaletin iç içe geçtiği bir mekândır. Adeta dinlerin, devletlerin, kumandanların zafer takı…

Filmdeki Sultan Selahattin karakterinin vakarı, karizması görülmeye değer. Bu filmi Müslümanlar çekseydi ancak böyle bir karakter oluşturabilirdi.

Savaş sahneleri oldukça gerçekçi, akılda kalıcı. Merkezinde Hıttin Savaşının olduğu filmde, Kudüs Kralı IV. Baldwin ile Sultan Selahattin arasındaki savaş ve savaşa bakış açıları gösterilmeye çalışılmış.

O dönemdeki Müslümanların hoşgörüsünü ortaya koyan yönetmen, Müslümanlar ile Hıristiyanlar arasında taraf tutmayarak adil bir duruş sergilemiş, bu da filmin İslam ülkelerinde ilgiyle izlenmesine sebep olmuştur.

Filmde daha gerçekçi olsun diye Sultan Selahattin rolünü Suriyeli aktör Hasan Mesut üstlenmiş, iyi de bir iş çıkarmıştır.

Selahattin’in savaşmasının yanında diyaloğa gösterdiği teveccüh ise Müslümanların barıştan yana oluşunu göstermesi bakımından iyi bir mesaj sayılır. Günümüzde de Hıristiyan âleminin Müslümanlara bakışını kısmen değiştireceği ihtimal dâhilindedir.

Mükemmele yakın bir savaş filmi. Müslümanlar ile Hıristiyanlar arasındaki bu savaş Hıristiyan-Haçlı propagandasına dönüşmemiş. Filmde Selahattin, cesaretin, azametin, hoşgörünün timsalidir.

Kutsal Kudüs Haçlıların elindedir. Kudüs Krallığı kuruluyor. Müslümanlar ile aralarında barış antlaşması var ama Haçlılar arasındaki şahinler savaş çığlıkları atmaktadır. Müslümanların kervanları, köyleri basılarak halk kılıçtan geçirilmektedir. Tapınak Şövalyeleri: “Kutsal haçı taşıyan İsa’nın ordusu yenilmez! Savaş olmalı! Tanrı böyle istiyor!” diye haykırmaktadır. Müslümanların elçisinin başı kesilerek Sultan Selahattin’e gönderiliyor. Selahattin’in kız kardeşine tecavüz edilerek öldürülmesi sabırları taşırır. Barıştan ve diyalogdan yana olan Sultan Selahattin, ordusunu toplamak zorunda kalıyor.

Sultan Selahattin Lord Bailan’a: “Her bir canın sağ-salim Hıristiyan topraklarına geçmesine izin vereceğim. Her bir can! Kadınlar, çocuklar, yaşlılar ve bütün şövalye ve askerleriniz ve Kraliçeniz! Tanrı adına yemin ederim ki, hiç kimse zarar görmeyecek” diyor.

“Hıristiyanlar bu şehri aldıklarında, bu duvarların içindeki her Müslümanı katlettiler” diyen Bailan, kısas yapılacağını düşünürken aldığı cevapla adeta vurulur: “Ben onlar gibi değilim. Ben Selahaddin’im, Selahaddin!”

Turan taktiğinin uygulandığı savaşta Selahattin Eyyubi’nin ordusunda Kıpçakların varlığı savaşın kazanılmasında çok büyük rol oynamıştır. Selahattin Eyyubi’nin Kürt kökenli olduğu daha fazla rivayet edilse de Türk olduğu tezi de yaygındır ama filmde Arap olarak gösterilmiştir. Herkesin sahip çıkması Selahattin’in muhteşem bir komutan olmasıyla ilgilidir biraz da…

Filmden Replikler:

“Önceleri Allah için savaştığımızı sanıyordum. Sonraları servet ve toprak için savaştığımızı anladım. Utanmıştım. Din kelimesine fazla anlam yüklemem. Din kelimesi bana sadece, bir sürü bağnaz fanatiğin yaptığı kötülükleri ve sonra bunu Allah’ın isteği olarak adlandırmalarını hatırlatıyor. Kutsallık, doğru yolu seçmektir. Cesaret, kendini koruyamayanların yanında olmaktır. İyilik, aklında ve kalbindedir. Her geçen gün yaptığın şeyler sonucunda iyi bir adam olursun. Ya da olmazsın “

” Dünyayı daha iyi yapmayan insan insan değildir “

“Orada, doğduğun kişi olmazsın, kendi içinde olduğun kişi olursun.”

“Yeni bir dünya. Daha iyi bir dünya. Bir Cennetin Krallığı. Vicdanlı bir dünya…”

“Kalbimdeyken, nasıl cehennemde olabilirsin?”

“Din kelimesine fazla anlam yükleme. Din kelimesinin arkasına saklanan kaçıkların Tanrı Adına her türlü kötülükleri yaptığını gördüm. Kutsallık, doğru hareketi yapmaktır ve cesareti kendini savunamayacak durumda olanları savunmaktır. Ve iyilik – Tanrı’nın istediği şey- ( başını işaret ederek) burada ve (kalbini işaret ederek) buradadır.”

“Kudüsün anlamı nedir?

Hiçbir şey. Her şey.”

Mehmet ÖZDEMİR

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir