Düğün Davetiyesi

 Notu: 10

TRT 2’de Düğün Davetiyesi adlı bir film izledim. (Orijinal adı Wedding Invitation).

Film hakkında google üzerinden herhangi bir bilgiye ulaşamadım. TRT 2 de filmle ilgili herhangi bir bilgi sunmadı. Oysa TRT 2’de bu tür film gösterimlerinin önünde ve arkasında mini sohbetlerin yapıldığı örnekler vardı. Film Filistin’in Nasıra kentinde geçiyor. Nasıra, Kudüs doğal  set olmuş. Öğretmen babanın eşi yıllar önce âşık  olduğu bir adamın peşine takılmış, evini, yurdunu, iki çocuğunu terk edip ABD’ye gitmis. Erkek çocuk Italya’ya yerleşmiş, tasarımcı. Emel adındaki kız  babayla Nasıra’da yaşıyor.

Emel evlenmek üzere. Ağabeyi düğün için Filistin’e geliyor, annenin gelip gelmeyeceğini son ana kadar merak ediyoruz zira uğruna  evini dağıttığı kocasi ölüm döşeğinde imiş. Film baba ve oğlun düğün davetiyesini dostlara dağıtma süreci boyunca bir günde geçiyor. Ama ne bir gün. Orada İsrail var Filistin var, Nasıra var, en çok da Kudüs var. Dinler mozayiği, kültürler mozayiği Kudüs. Dünyanın bir başkenti olsa neresi yakışır diye sorulsaydı ben Kudüs’ten yana oy kullanırdım.

Her bir Kudüs’lü ise âdeta insan mozayiği. İnsan da mozayik olur mu demeyin. İnsanın hası mozayik olan insandır. Insan dediğin içinde binlerce insanı barındırabilecek. Ne o öyle, tek bir insan olmak. Öylesini herkes olur. Mesele, çoğul olacaksın, ve işte püf noktası burası, onların hepsini, içinde, barışık halde barindirabileceksin.

Baba oğul gerilimi diye yüzeysel laf etmeyelim; Avrupa’ya kapağı atan gencin hayalindeki dava’ya yaklaşımı, yıllara rağmen çocuklarının annesini unutmayan eş, erkeklerin parlayıvermesini sakinleştiren kadın dili, “somut hayatın somut tahlili” içine pişe pişe sonunda insan gerçeğinin özüne varan baba. Radyo haberleri, sokak kavgaları, tüm o gerilimin ortasında kuaförüyle, terzisiyle, hediyelik eşya satıcısıyla, davetiye matbaacısıyla, muşamba balkon perdesiyle bir yandan birbirine sürekli kazık atan bir yandan birbiriyle sıcacık iliskiler kuran ortadoğu insanı. Yahudisi, Müslümanı, Hıristiyanı, IŞİD’çisi, daha neler var neler. Filmle bir yerlerde karşılaşırsanız kaçırmayın.

Nilgün ÇELEBİ

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: KOPYALANAMAZ!.. Dibace.Net yayınlanan tüm fikir ve yazıları korumaktadır! Lütfen site editörüne başvurunuz...