Necati Atar, Gönüllerin Mihmandarı…

“Bu Şehir Yabancıdır Senin Susuşlarına” ve “Düşümde Portakal Bahçeleri” kitapları  Necati Atar tarafından harbi ve hasbî Adıyaman diyarından, gönül kuytularındaki samimiyetle kaleme alınmış kitaplar.

Gönül kuytularından kentlerde sıkışmış yüreklere sesleniyor en harbi, en içten sesle. Onurla yaşanılan efkarlı bir dünyanın tam ortasında susmanın kalesine sığınmadan, insanın yaşadıklarını dolu dolu içine çekerek sancılı bir anlatımla sunuyor okuyucusuna Atar.

Ağıt yazarken halay çekenlerden, yavan lezzetle çok para koparanlardan değil. Dünya ile verip alamadığı olan, hayatla yüzleşmenin verdiği vicdani sorumlulukla kitaplarını kıymetlendiren, hakikati buharlaştırmayan haksever bir kalem, çarpan yüreği ile satır aralarında bir gönül erbabı Necati Atar.

Öykülerinde, denemelerinde bir lokma ekmeği, bir yudum suyu, bir nefes sigarayı hissederek yaşanılanlara denk getirip, hayatın vicdani sorumluluklarını omuzlarında taşıyarak anlatıyor okuyucusuna.

İroni ya da mizahi anlatım biçimlerini okurken sade, canlı bir dil üslubu ile kolay anlamanın neşesi var insanda hep. Ve sonrası geleceğe bir umutla boy atan şıvgınlarla aydınlığa sunulan bir tebessüm.

Zor zamanlarda hayatın içinden, başkasının derdini kendisine dert eden, gam çeken bir gönül, soylu bir tutum, ötelere kanat çırpan onurlu bir duruşla farklılıkları kitaplarına sığdırmayı başarmış. İnsana keşke yeniden geçmişe dönsem, eski günleri yeniden yaşasam, geçmiş zamanla yüzleşebilsem özlemini satır aralarında sunuyor.

Sanki her şey vicdan darağıcında aşinadır ona. Bazen ertelenmiş hüzünler, bazen kederi armağanı pişmanlıklar, bazen günah yüklü gemiler, çaresizlikler, bazen yokluğun acısı, bazen sonsuz ufuklara umudun tarlası, bazen yola ışık tutan sönmeyen bir vicdan meşalesi.

Adıyaman‘dan tüm Anadolu’ya yayılan yeşeren bahçenin, azmin, samimiyetin, patlayan bir tomurcuğun, gönüllerin mihmanı Necati Atar.

Yaşanılanlar, yazılanlar her zaman kitaplara, raflara, kütüphanelere sığar elbet. Dinmeyen gönül ırmağında yazdığı kitapları ile Necati Atar‘ı tebrik ederiz.

Yürek bir yangın yeri. Yazmadıklarının yazdıklarından daha çok olduğunu düşünerek nice kitapları ile güneşin en güzel battığı diyarlardan gönülleri tekrar vuslata erdirmesi dileğiyle.

Rahmi KIZILTOPRAK

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: KOPYALANAMAZ!.. Dibace.Net yayınlanan tüm fikir ve yazıları korumaktadır! Lütfen site editörüne başvurunuz...